Warning: trim() expects parameter 1 to be string, array given in /home/users/web-1605/WWW/www.pootavstitrubaci.cz/wp-content/plugins/the-events-calendar/src/Tribe/Main.php on line 2448 Koncert pro seniory – Pootavští trubači

Pootavští trubači

Webová prezentace souboru Pootavští trubači

PODĚKOVÁNÍ2

POOTAVŠTÍ TRUBAČI STRAKONICE

3

Už jste byli někdy na mysliveckém honu? Že ne? Tak to jste přišli o nevšední zážitek, který klientům našeho domova byl umožněn díky Pootavským trubačům ze Strakonic. Zvuk borlice, lesnice a parforsního rohu s přelaďovacím ventilem B/Es, nás provázel od začátku virtuálního honu až do jeho konce. Zazněla lovecká návěští, povely, pozdravy, fanfáry, hlaholy a pochody.

Soubor Pootavští trubači vznikl v roce 2011. Troubením dodává tu pravou atmosféru při skládání zkoušek mysliveckých adeptů, začátku honu, ale též při vytrubování tradiční Hubertské mše.

Dozvěděli jsme se, že návěští a povelů je celkem 39 a patří sem například: „Pozor, pojď sem. Začínáme vesele, jako dobří přátelé. Flintu sobě přichystej, na povely pozor dej!“ Pozdravů a fanfár je 7 a zahrnuje: „Lovu zdar“, všeobecné vítání: „Vítáme Vás, vítáme Vás, nu opravdu srdečně vítáme Vás!“, loučení aj. Hlaholů je 11 a vytrubuje se jím známý hlahol: „Halali“, ale také sem patří všeobecné vítání a slavnostní fanfára. Nyní již také víme, kdo byl sv. Hubert., že je symbolem myslivecké cti, pokory a poctivosti, patronem lovu a ochrany zvěře, tradic a mysliveckých obyčejů.

A proč vlastně vzniklo troubení? Naši předkové lovili kolektivně a tak nastala potřeba se dorozumívat. Hlas již nestačil, přišlo se na to, že se dá zvuk vyloudit z ulity mušle či dutého tuřího roku. Postupem doby se troubení a rohy zdokonalovaly až do dnešní podoby. Lovecké troubení u nás bylo povýšeno až do královského svatovítského pokladu na Pražském hradě, kde jsou uloženy lovecké rohy, které používal Otec vlasti Karel IV.

Také víme, že trubači nosí borlici zavěšenou na řemínku přes levé rameno na pravém boku. Zároveň i postoj trubače je tradiční. Před troubením drží trubač borlici v pravé ruce, roztrubem opřenou o pravý bok a levá ruka je připažena. Nohy má trubač vždy mírně rozkročené a roztrub borlice směřuje šikmo vzhůru doprava, pokud trubač nemá pušku, levá ruka je opřena v bok, klobouk se při troubení ponechává na hlavě.

Troubení je jedním z nejkrásnějších a nejcennějších zvyků myslivců. Lovecká hudba a troubení k myslivosti neodmyslitelně patří, neboť dokreslují tu pravou atmosféru honu a lovecké tradice by bez vytrubování byly pouze poloviční. Trubačů si vždy všude váží, stejně i tak naši klienti je ocenili potleskem.

Celé vystoupení bylo proloženo slovem moderátorky, která nám podrobně popsala, kdy se jednotlivé vytrubování používá. Naši klienti se pohodlně usadili a zaposlouchali se do loveckého vytrubování. V prostorách zámku se tak rozléhala hudba, která je velmi neobvyklá, ale natolik upoutá pozornost, že při zaznění prvních tónů nám přebíhal mráz po zádech.

Chtěli bychom velmi poděkovat našim vzácným hostům Pootavským trubačům, kteří zatroubili našim klientům bez nároku na honorář a připravili jim tak jedno neobyčejné zážitkové odpoledne.  „Lovu zdar!“

Kvízová otázka: Víte, jakému panovníkovi se říkalo „Otec vlasti?“ (Odpověď naleznete níže pod textem)

1 2

Odpověď na kvízovou otázku: Karel IV.

Zdroj: http://www.dps-svetlo.cz/pootavsti-trubaci-strakonice/

Fotografie z akce naleznete v naší galerii

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *